Czy nauka języka angielskiego jest trudna?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy nauka języka angielskiego jest czymś problematycznym ? w końcu ile ludzi tyle opinii. Każdy z nas jest inny i każdy ma zupełnie odmienne predyspozycje. Jednym z łatwością przychodzi zrozumienie fizyki kwantowej, czy matematyki, z kolei drugim wkuwanie słówek i zasad gramatycznych. Znaczenie mają również indywidualne doświadczenia ? to czy spotkałeś prawdziwego nauczyciela z powołania, a także jak duża była twoja motywacja i zdeterminowanie. Zupełnie inaczej wygląda nauka w szkole, a inaczej w prywatnej szkole z profesjonalnym lektorem. Jednak patrząc na sprawę w sposób bardzo ogólny ? postaramy się odpowiedzieć na pytanie. Czy nauka języka angielskiego jest trudna? Czy angielski należy do szczególnie wymagających języków? Jak wygląda kwestia jego trudności biorąc pod uwagę fakty, a nie osobiste doświadczenia? O tym wszystkim poniżej.

Język angielski ? dlaczego umniejsza się jego trudności?

Patrząc na sprawę w bardzo obiektywny sposób należy przyznać słuszność twierdzenia ? ?Język angielski jest jednym z prostszych języków do nauki?. Choć jeśli tobie idzie nieco gorzej ? nie obrażaj się i nie przejmuj. W końcu to po prostu dość spore uogólnienie. Dlaczego można sobie na nie pozwolić? Po pierwsze język angielski ma prostą gramatykę. W końcu nie musisz wiedzieć jakiego rodzaju jest rzeczownik, w zasadzie czasowniki nie odmieniają się przez osoby ? to zupełnie przeciwieństwo polskiego. Jedynym wyjątkiem jest konieczność dodania końcówki ?s w czasie Present Simple w zdaniach twierdzących dla trzeciej osoby liczby pojedynczej.

Sprawa wynika także z jeszcze innej kwestii ? bowiem co należy przyznać otwarcie kultura krajów anglojęzycznych należy do jednej z nam najbliższych. Wystarczy spojrzeć na to co tak właściwie nas otacza ? angielskie filmy, piosenki, seriale, czy książki. Ogólne obycie z językiem znacznie więc ułatwia kwestię jego późniejszego przyswojenia. 

No i rzecz jasna jeśli chodzi o naukę języka angielskiego sam dostęp do materiałów jest znacznie bardziej ułatwiony oraz ich koszt jest znacznie mniejszy w porównaniu do innych języków. Angielski jest najpopularniejszym językiem świata, tak więc ilość tekstów, filmików na Youtube, czy darmowych szkoleń w Internecie jest po prostu olbrzymia ? wystarczy poszukać.

Zatem dlaczego niektórzy mają problem z nauką języka angielskiego?

Jak już wspomniano wyżej niechęć czy trudności przy nauce angielskiego mogą wynikać z przykrych doświadczeń ? kiedy to zniechęciliśmy się jego przyswajaniem w szkole, czy po prostu wybraliśmy niewłaściwą metodę nauki. Niektórzy potrzebują podejścia luźniejszego ? inni zaś sztywnych lekcji ze srogim nauczycielem i obowiązkową rutyną zajęć. Po prostu ? każdy jest inny.

Nauka angielskiego może wydawać się kłopotliwa również z innego powodu ? w końcu język ten znacząco różni się od języków słowiańskich ? chodzi tu o różne czasy, inne odmiany, czy szyk w zdaniu. Ale w dalszym ciągu na tle innych języków wcale nie wypada on wcale najgorzej. Wystarczy pamiętać, aby nie zaniedbywać konieczności nauki gramatyki od samego początku. Niektórym się wydaje, że jest to zbędne i wystarczy nauka samych słówek z pierwszym lepszym słownikiem ? jednak to mylne podejście i większości przypadków może stanowić przyczynę późniejszych niepowodzeń. Nie znając podstaw bardzo łatwo się zniechęcić. Tak więc ćwiczenia językowe powinny obejmować wiele aspektów ? naukę słuchania, pisania, wymawiania. Wówczas nauka z pewnością będzie owocna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *